Prvních 100 dní ruské agrese na Ukrajině pohledem unikátní malé scény v Praze.
Hry Divadla MA reflektují střet objektivní reality s válečnými dezinformacemi a souboj empirické racionality s ideologickým vymýváním mozků (Zabít draka, Adresát neznámý). Souběžnými tématy jsou emigrace z důvodu válek a ekonomických krizí (Buenos Aires, vystupte!) a hledání vnitřní svobody v nelidských podmínkách koncentračních táborů (Gramofon).
Film sleduje dubnová a květnová představení roku 2022, doprovázená rozhovory a úvahami členů souboru. Děj posouvá rozhlasové zpravodajství o dění na Ukrajině, jehož obsah je takřka totožný s obsahem her!
Ústřední protagonistka Marianna Arzumanová je ruská umělkyně, herečka a tanečnice, která odešla z Moskvy už v roce 2000, po nástupu V. Putina k moci. Deset let působila jako redaktorka Rádia Svobodná Evropa v Moskvě a poté v Praze. Zároveň hledala cestu zpět k divadlu, které v původní vlasti opustila krátce po zrodu slibné herecké kariéry. V roce 2013 režírovala svoji první pražskou premiéru Buenos Aires, vystupte! Soubor Divadla MA hrál v Praze na různých scénách, například v Divadle na Prádle či v Divadle v Celetné. V roce 2020 založilo Divadlo MA vlastní scénu v Žitné ulici 41. Jeho členy jsou Rusové, Ukrajinci, Slováci, Češi a další národnosti.
Vedlejší linky filmu odkazují na výstavu v Art Wall Gallery, nazvanou Reportáže z války, od ukrajinských umělců přímo zasažených boji, dále na příběh běženkyně z Ukrajiny s ruským pasem, a na práci právníka, který pomáhá všem obětem války bez ohledu na jejich národnost.
Scénář a režie: Václav Müller
Kamera: Ondřej Tuček & Petr Smělík
Střih: Petr Smělík
Hudba: Matouš Hekela
Grafická úprava: Monika Pavlovičová
Producent: Ondřej Tuček
Další informace naleznete na ČSFD a termíny promítání na ZabijeniDraka.cz.
O autorovi filmu: Václav Müller (52) pracuje celý svůj profesionální život jako rozhlasový moderátor zpravodajství a redaktor. Po předchozích kratších televizních epizodách v 90. letech nastoupil v roce 2008 do zahraniční redakce, dnes již zaniklé, Televize Z1. Od roku 2011 spolupracuje s Českou Televizí, pro kterou jako režisér vytvořil přes dvacet epizod cestopisného seriálu Na cestě. Nepravidelně přispívá do magazínů Objektiv a Regiony ČT24. V roce 2020 ČT uvedla jeho autorský film Projekt Orwell aneb 2+2=4?